New photos were added in the following sections:
IAAF WORLD CHAMPIONSHIPS LONDON 2017
World Champions, Silver and Bronze Medallist IAAF World Championships 2017, London
MEN
100 Metres
Justin GATLIN, USA — Gold
Christian COLEMAN, USA — Silver
Usain BOLT, JAM — Bronze
200 Metres
Ramil GULIYEV, TUR — Gold
Wayde VAN NIEKERK, RSA — Silver
Jereem RICHARDS, TTO — Bronze
400 Metres
Wayde Van Niekerk, RSA — Gold
Steven GARDINER, BAH — Silver
Abdalelah HAROUN, QAT — Bronze
800ì
Pierre-Ambroise BOSSE, FRA — Gold
Adam KSZCZOT, POL — Silver
Kipyegon BETT, KEN — Bronze
1500 Metres
Elijah Motonei MANANGOI,KEN — Gold
Timothy CHERUIYOT, KEN — Silver
Filip INGEBRIGTSEN, NOR — Bronze
5000 Metres
Muktar EDRIS, ETH — Gold
Mo FARAH, GBR — Silver
Paul Kipkemoi CHELIMO, USA — Bronze
10 000 Metres
Mo FARAH, GBR — Gold
Joshua Kiprui CHEPTEGEI, UGA — Silver
Paul Kipngetich TANUI, KEN — Bronze
Marathon
Geoffrey Kipkorir KIRUI, KEN — Gold
Tamirat TOLA, ETH — Silver
Alphonce Felix SIMBU, TAN — Bronze
110 Metres Hurdles
Omar MCLEOD, JAM — Gold
Sergey SHUBENKOV — Silver
Balazs BAJI, HUN — Bronze
400 Metres Hurdles
Karsten WARHOLM, NOR — Gold
Yasmani COPELLO, TUR — Silver
Kerron CLEMENT, USA — Bronze
3000 Metres Steeplechase
Conseslus KIPRUTO, KEN — Gold
Soufiane ELBAKKALI, MAR — Silver
Evan JAGER, USA — Borze
20 Kilometres Race Walk
Eider AREVALO, COL — Gold
Sergey SHIROBOKOV — Silver
Caio BONFIM, BRA — Bronze
50 Kilometres Race Walk
Yohann DINIZ, FRA — Gold
Hirooki ARAI, JPN — Silver
Kai KOBAYASHI, JPN — Bronze
High Jump
Mutaz Essa BARSHIM, QAT — Gold
Danil LYSENKO — Silver
Ilya Ivanyuk
Majd Eddin GHAZA, SYR — Bronze
Pole Vault
Sam KENDRICKS, USA — Gold
Piotr LISEK, POL — Silver
Renaud Lavilllenie, FRA — Bronze
Ilya Mudrov
Long Jump
Luvo MANYONGA, RSA — Gold
Jarrion LAWSON, USA — Silver
Ruswahl SAMAAI, RSA — Bronze
Aleksandr Menkov — 4-th place
Triple Jump
Christian TAYLOR, USA— Gold
Will CLAYE, USA— Silver
Nelson EVORA, POR— Bronze
Discuw Throw
Andrius GUDZIUS, LTU — Gold
Daniel STAHL, SWE — Siler
Mason FINLEY, USA — Bronze
Hammer Throw
Pavel FAJDEK , POL — Gold
Valeriy PRONKIN — Silver
Wojciech NOWICKI, POL — Bronze
Aleksey Sokirskiy — 5th place
Sergey Litvinov
Javelin Throw
Johannes VETTER, GER — Gold
Jakub VADLEJCH, CZE — Silver
Petr FRYDRYCH, CZE — Bronze
Shot Put
Tom WALSH, NZL — Golden
Joe KOVACS, USA — Silver
Stipe ZUNIC, CRO — Bronze
Aleksandr Lesnoy
Decathlon
Kevin MAYER, FRA — Gold
Rico FREIMUTH, GER — Silver
Kai KAZMIREK, GER — Bronze
Ilya Shkurenyev
4x100 Metres Relay
GBR (Chijindu UJAH, Adam GEMILI, Daniel TALBOT, Nethaneel MITCHELL-BLAKE) — Gold
USA (Mike RODGERS,
Justin GATLIN, Jaylen BACON, Christian COLEMAN) — Siver
JPN (Shuhei TADA, Shota IIZUKA, Yoshihide KIRYU, Kenji FUJIMITSU) — Bronze
4x400 Metres Relay
TTO (Jarrin SOLOMON, Jereem RICHARDS, Machel CEDENIO, Lalonde GORDON) — Gold
USA (Wilbert LONDON III, Gil ROBERTS, Michael CHERRY, Fred KERLEY) — Siver
GBR (Matthew HUDSON-SMITH, Dwayne COWAN, Rabah YOUSIF,
Martyn ROONEY) — Bronze
WOMEN
100 Metres
Tori BOWIE, USA — Gold
Marie-Josée TA LOU, CIV — Siver
Dafne SCHIPPIERS, NED — Bronze
200 Metres
Dafne SCHIPPIERS, NED — Gold
Marie-Josée TA LOU, CIV — Siver
Shaunae MILLER-UIBO, BAH — Bronze
400 Metres
Phyllis FRANCIS, USA — Gold
Salwa Eid NASER, BRN — Silver
Allyson FELIX, USA — Bronze
800ì
Caster SEMENYA, RSA —Gold
Francine NIYONSABA, BOI — Silver
Ajee WILSON, USA — Bronze
1500 Metres
Faith KIPYEGON, KEN — Gold
Jenny SIMPSON, USA — Siver
Caster SEMENYA, RSA —Bronze
5000 Metres
Hellen OBIRI ONSANDO, KEN — Gold
Almaz AYANA, ETH — Silver
Sifan HASSAN, NED — Bronze
10 000 Metres
Almaz AYANA, ETH — Gold
Tirunesh DIBABA, ETH — Silver
Agnes Jebet TIROP, KEN — Bronze
Marathon
Rose CHRELIMO, BRN — Gold
Edna Ngeringwony KIPLAGAT, KEN — Silver
Amy CRAGG, USA — Bronze
100 m Hurdles
Sally PEARSON, AUS — Gold
Dawn HARPER NELSON, USA — Silver
Pamela DUTKIEWICZ, GER — Bronze
400 m Hurdles
Kori Carter, USA — Gold
Dalilah MUHAMMAD, USA — Silver
Ristananna TRACEY, JAM — Bronze
20 Kilometres Race Walk
Jiayu YANG , CHN — Gold
Maria Guadalupe GONZALEZ, MEX — Silver
Antonella PALMISANO, ITA — Bronze
50 Kilometres Race Walk
Ines Henriques, POR — Gold
Hang YIN,CHN — Silver
Shuqing YANG, CHN — Bronze
High Jump
Mariya LASITSKENE (Kuchina) — Gold
Yuliia LEVCHENKO, UKR — Silver
Kamila LICWINKO, POL — Bronze
Irina Gordeyeva
Ruth Beitia, ESP
Pole Vault
Ekaterini STEFANIDI, GRE — Gold
Sandi MORRIS, USA — Silver
Yarisley SILVA, CUB — Bronze
Olga Mullina
Anzhelika Sidorova
Long Jump
Brittney REESE, USA —Gold
Darya KLISHINA — Silver
Tianna BARTOLETTA, USA — Bronze
Triple Jump
Yulima ROJAS, VEN — Gold
Caterina IBARGUEN, COL — Silver
Olga RYPAKOVA, KAZ — Bronze
Discuw Throw
Sandra PERKOVIC,
CHO — Gold
Dani STEVENS (Samuels), AUS — Silver
Melina ROBERT-MICHON, FRA — Bronze
Hammer Throw
Anita WLODARCZYK, POL–Gold
Zheng WANG, CHN — Silver
Malwina KOPRON, POL — Bronze
Javelin Throw
Barbora SPOTAKOVA, CZE — Gold
Lingwei LI, CHN — Silver
Huihui LYU, CHN — Bronze
Shot Put
Lijiao Gong, CHN —Gold
Anita Marton, HUN —Silver
Michelle Carter, USA —Bronze
Heptathlon
Nafissatou THIAM, BEL — Gold
Carolin SCHAFER, GER — Silver
Anouk VETTER, NED — Bronze
4x100 Metres Relay
USA (Aaliyah BROWN,
Allyson FELIX, USA — Bronze, Morolake AKINOSUN, Tori BOWIE) — Gold
GBR (Asha PHILIP, Desiree HENRY, Dina ASHER-SMITH, Daryll NEITA) — Siver
JAM (Jura LEVY, Natasha MORRISON, Simone FACEY, Sashalee FORBES) — Bronze
4x400 Metres Relay
USA (Quanera HAYES,
Allyson FELIX, Shakima WIMBLEY, Phyllis FRANCIS) — Gold
GBR (Zoey CLARK, Laviai NIELSEN, Eilidh DOYLE, Emily DIAMOND) — Siver
POL (Malgorzata HOLUB, Iga BAUMGART, Aleksandra GAWORSKA, Justyna SWIETY) — Bronze